Łatwe i skuteczne barwienie drewna

Dodano: 2017-08-30 Przez: admin


 
Jak łatwo i skutecznie można zabarwić drewno? Czy warto je zabezpieczać w ten sposób? Czy malowanie drewna jest trudne? Jakie są sposoby na pomalowanie drewnianej powierzchni? Zobacz sam/a.
 
Drewno to materiał, z którego można wydobyć nie tylko wiele barw, uwydatnić jego naturalną strukturę, ale i nadaje się, jako idealny materiał na wykończenia estetyczne w bardzo wielu przypadkach. Aby drewno miało zamierzony kolor najlepiej jest używać naturalnych środków do barwienia.
 
Najlepsze barwniki do drewna
Najlepsze barwniki do drewna to barwniki wodne, czyli posiadające, jak najmniejszą ilość substancji chemicznych, a co za tym idzie, są najzdrowsze dla środowiska, zdrowia człowieka i mają największe atuty z ekologicznego punktu widzenia. Wszelakiego rodzaju barwniki do drewna (bejce), bo o nich mowa, stanowią naturalnie stworzone kolorystycznie kompozycje, takie jak mahoniowa czerwień czy mahoniowy rubin, odcień brunatny orzechowy, w bardzo różnych odcieniach i intensywności, ale i odcienie zieleni i czerni. Bejce wodne do kolorowania drewna występują przeważnie w dwóch formach. Do bezpośredniego użycia służy bejca w postaci przygotowanego roztworu, który możemy ewentualnie rozcieńczyć, by uzyskać zmianę intensywności kreowanej przez nas barwy drewna.
 
Bejca w proszku a barwniki do drewna
Kolejną odmianą będzie bejca w proszku i podobnie, jak bejca w wersji płynnej, w której ilość rozpuszczonego proszku decyduje o intensywności barwy. Proces bejcowania polega na zamaczaniu lub malowaniu drewna w roztworze, a czynność ta należy powtarzać kilkukrotnie, by drewno miało jednoraki kolor i było równomiernie zakolorowane. Po procesie bejcowania oczywistą sprawą jest zabezpieczenie drewna, bądź to lakierami lub innymi środkami ochronnymi, by kolor drewna zawsze pozostał taki sam, drewno było odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak światło lub wilgoć, które mają ogromny wpływ na dalszą eksploatację. Warto podkreślić, iż nie tylko względy estetyczne kierują nami by kolorować drewno, lecz i czynniki zewnętrzne, jakie na nie działają, gdyż barwa drewna ma ogromny wpływ na jego długie użytkowanie.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy