Jak postępować po usunięciu zęba?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


 
W niektórych sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba. W takim przypadku należy pamiętać o tym, aby po zabiegu przestrzegać określonych zasad – w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań.
 
Aktualnie usuwanie zębów nie jest związane już z takimi niedogodnościami dla pacjenta. Nowoczesne narzędzia oraz skuteczne znieczulenia powodują, że jest to zabieg w większości przypadków szybki i dodatkowo całkowicie bezbolesny. Jako pacjent trzeba jednak pamiętać o tym, że właściwe postępowanie po ekstrakcji jest tutaj kluczowe.
 
Jakie powikłania mogą pojawić się po ekstrakcji zęba?
Gdy pacjent nie będzie przestrzegał wskazań stomatologa, w takim przypadku mogą wystąpić powikłania. Wśród nich znajduje się miedzy innymi suchy zębodół – jest to jedno z najczęściej pojawiających się powikłań, które dotyczy głównie skomplikowanych ekstrakcji czy dłutowania. Objawy suchego zębodołu to głównie ból, podwyższona temperatura, których powodem jest zapalenie zakończenie nerwowych w zębodole. W tym przypadku o ryzyku jego pojawienia się w dużej mierze decyduje postępowanie pozabiegowe pacjenta.
 
Inne powikłania, które mogą pojawić się po usunięciu zęba to opuchlizna czy nadmierne krwawienie, głównie u osób przyjmujących leki rozrzedzające krew lub mających problemy z krzepliwością krwi.
 
Porady – jak postępować po usunięciu zęba:

do 30 minut po zabiegu należy trzymać w jamie ustnej gazik uciskający miejsce po usunięciu zęba
przez 2 godziny po zabiegu nie należy jeść i pić
w ciągu 24 godzin po zabiegu należy unikać gorących napojów i pokarmów, a także twardych pokarmów – najlepiej spożywać chłodne i półpłynne pokarmy
nie należy intensywnie płukać jamy ustnej, aby nie wypłukać skrzepu
w dniu ekstrakcji nie należy szczotkować zębów w pobliżu rany
w przypadku bólu zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych
w przypadku opuchlizny i bólu zaleca się zimne okłady
nie należy dotykać i wkładać niczego w miejsce rany
nie należy palić papierosów i spożywać alkoholu w trakcie gojenia się rany, ponieważ wpływa to na nią negatywnie

 
Gdy poszukujesz dobrych gabinetów stomatologicznych, wpisz do wyszukiwarki „dentysta Legionowo”, aby znaleźć oferty w swojej okolicy.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy