Dlaczego warto wybrać wibroprasowane elementy betonowe?

Dodano: 2016-07-05 Przez: admin


 
Elementy betonowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie – z betonu wykonuje się między innymi kostki brukowe, betonowe kręgi studzienne, bloczki fundamentowe, pustaki szalunkowe, ogrodzenia, korytka, bariery drogowe, płyty ozdobne czy elementy oporowe.
 
Prefabrykaty z betonu to dzisiaj bardzo dużo różnych elementów do wyboru stosowanych zarówno w inwestycjach w przestrzeniach publicznych, jak i na posesjach prywatnych. Dzięki nim można szybko i łatwo tworzyć różnego rodzaju konstrukcje, w tym instalacje, a ponadto ich zaletą jest niska cena.
 
Do produkcji elementów betonowych stosuje się specjalne mieszanki betonu spełniające normy lub też żelbeton ze zbrojeniem dla dodatkowego usztywnienia całej konstrukcji i nadania jej większej odporności na uszkodzenia. Ponadto w celu nadania elementom dodatkowej wytrzymałości i trwałości stosuje się technikę wibroprasowania.
 
Czym jest wibroprasowanie?
Wibroprasowanie jest zaliczane do jednych z najnowocześniejszych technik zagęszczania mieszanek betonowych – łączy ona dwa procesy zagęszczania, a mianowicie wibrowanie i prasowanie. Dzięki niej można przede wszystkim uzyskać bardzo wysoki stan szczelności betonu i jednocześnie niski współczynnik wodno-cementowy, który jest analogiczny do wilgotnej mieszanki betonowej.
 
Technika ta składa się z dwóch etapów – początkowo przeprowadza się wibrację, a następnie dociska się mieszankę. Wibroprasowanie przeprowadza się z użyciem specjalnych maszyn poddających mieszankę betonową dużym obciążeniom, co zmniejsza jej objętość, ponieważ odprowadza się z niej wtedy nadmiar powietrza, które jest zastępowane składnikami stałymi betonu.
 
Dlaczego warto wybrać elementy poddawane wibroprasowaniu?
Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim są one bardziej wytrzymałe, przykładowo wykonany tą metodą betonowy krąg studzienny czy kostka betonowa będą bardziej odporne na obciążenia i tym samym nie będą pękały, co powoduje, że będą one mogły dłużej służyć nawet wtedy, gdy poddawane są intensywnemu użytkowaniu.
 
Firmy oferujące elementy betonowe poddawane wibroprasowaniu można znaleźć obecnie przez internet.
 
 
 
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy